Amnesty International Suomen osasto lausui oikeusministeriölle 16.7.2026 Naisiin kohdistuvan väkivallan ja perheväkivallan torjumisesta annetun direktiivin (NKV-direktiivi) täytäntöönpanoa koskevasta työryhmän mietinnöstä.
Amnesty International Suomen osasto pitää mietinnön ehdotuksia lämpimästi kannatettavina, mutta silti riittämättöminä. Lausuntopyynnössä pyydetään toistuvasti arvioimaan, täyttyvätkö NKV-direktiivin vähimmäisvaatimukset ehdotetuilla muutoksilla. Niillä ei vähennetä naisiin kohdistuvaa väkivaltaa, saati vahvisteta uhrien oikeuksien toteutumista, mukaan lukien oikeutta elämään, ellei lainsäädännön rinnalla aktiivisesti vaikuteta eri viranomaisten ja muiden tahojen asenteisiin naisiin kohdistuvaa väkivaltaa kohtaan.
Systemaattinen, kokonaisvaltainen ja jatkuva koulutus keskeisille ammattiryhmille on välttämättömyys, jotta mietinnön ehdotuksilla olisi toivottu vaikutus. Vähimmäistasolla velvoitteiden saavuttamisen sijaan direktiiville – ja kaikelle naisiin ja tyttöihin kohdistuvan väkivallan vastaiselle työlle – on asetettava kunnianhimoiset tavoitteet, mikäli tavoitteeksi asetetaan sukupuolistuneen väkivallan merkittävä vähentäminen tulevina vuosina. Ilman kunnianhimoa on vaarana, että mietinnössä esitetyt lainsäädäntömuutokset jäävät muodollisiksi toimenpiteiksi.