Sudan: Vaadi loppua tappamiselle. Suojele siviilejä sodan keskellä.
Kymmeniä tuhansia ihmisiä on tapettu, sotilaat raiskaavat kaupunkien ja kylien asukkaita. Jo yli 12 miljoonaa ihmistä on joutunut pakenemaan kodeistaan ja 14 miljoonaa lasta tarvitsee hätäapua. Sudanissa on käynnissä maailman suurin humanitaarinen kriisi.
Maailman on herättävä sen pysäyttämiseksi!
Sinun tuellasi keräämme todisteita tappamisesta, joukkoraiskauksista ja muista ihmisoikeusloukkauksista Sudanissa ja muilla kriisialueilla.
Todisteiden avulla pystymme paljastamaan sotarikoksia, vaatimaan syyllisiä vastuuseen teoistaan ja mikä tärkeintä: vaatimaan siviilien suojelemista.
Yhdessä meidän on tehtävä kaikki voitavamme ja suojeltava Sudanin siviilejä tappamiselta. Naisia ja tyttöjä on suojeltava raiskauksilta. Lapsia on suojeltava nälältä ja taudeilta.
Lahjoittamalla autat kaikessa tässä:
- Puolustat naisten ja tyttöjen oikeuksia Sudanissa. Amnesty pyrkii varmistamaan, että seksuaalirikosten uhrit saavat tarvitsemaansa hoitoa ja tukea.
- Autat Amnestyn tutkijoita työssään. He haastattelevat silminnäkijöitä ja keräävät todisteita Sudanissa tapahtuvista sotarikoksista.
- Tuet työtä se eteen, että tappaminen ja väkivalta loppuu. Amnestyn tutkimusten avulla syylliset voidaan saada vastuuseen teoistaan. Tämä on tärkeää, sillä jos heitä ei rankaista, mikään ei estä heitä jatkamasta tappamista ja muita julmuuksia.
Tee tärkeä lahjoitus heti tänään. Valitse sinulle sopiva summa. Jo 5 eurolla pääset mukaan auttamaan.