Yasin (17) ja Maziar (18) kärsivät vankeina Iranissa. Heidät on pidätetty mielivaltaisesti, ja molempia on kidutettu julmasti: Maziaria on esimerkiksi seisotettu kolme päivää ja yötä ja hakattu. Yasin on ollut teljettynä kuukausia yksin eristyssellissä ja viruu siellä yhä. Kiduttamalla heidät on pakotettu “tunnustamaan”.
Heitä on siirrelty pidätyskeskuksista toisiin. Molempien perheet ovat kärvistelleet epätietoisuudessa lastensa kohtalosta tai siitä, ovatko he ylipäätään elossa. Niin Yasinilta kuin Maziariltakin on evätty mahdollisuus asianajajaan tai muuhun lakiapuun.
Vetoa nyt Iranin viranomaisiin. Vaadi, että Maziar ja Yasin vapautetaan välittömästi!
”Alkakaa säästää rahaa hirttosilmukkaan”
Sekä Maziar että Yasin kuuluvat Iranin sortamaan balutši-vähemmistöön. Heidät otettiin kiinni vuonna 2022 molempien ollessa vielä alaikäisiä, siis lapsia.
Poikien vanhemmat joutuivat odottamaan kuukausia, ennen kuin heille annettiin minkäänlainen selitys pidätykselle ja vankeudelle. Lopulta perheille kerrottiin, että pidätyksen syynä olivat Maziarin isä ja setä, jotka ovat sukua myös Yasinille. Maziarin isä ja setä olivat menehtyneet aseellisissa yhteenotoissa Iranin turvallisuusjoukkojen kanssa useita kuukausia ennen poikien pidätyksiä. Maziarin pidätystä perusteltiin lisäksi sillä, että hänellä oli ollut matkapuhelimellaan kuvia ja videoita isästään ja sedästään. Maziarin väitettiin myös ”aiheuttaneen levottomuuksia” ja osallistuneen väkivaltaisuuksiin.
Viranomaiset ovat kiduttaneet Maziaria ja Yasinia muun muassa seisottamalla, hakkaamalla ja eristysselliin sulkemalla. Perheiltä on pimitetty tietoja poikien kohtalosta, eikä kummallekaan ole myönnetty asianmukaista lakiapua. Maziar ja Yasin on saatu kiduttamalla ”tunnustamaan”. Näitä ”tunnustuksia” käytetään nyt perusteluina vankeuden jatkamiselle.
Erään kuulustelun yhteydessä Maziarille tokaistiin: ”Soita perheellesi. Käske heidän alkaa säästää rahaa hirttosilmukkaasi.” Yasin on edelleen eristyssellissä kuukausia jatkuneen piinan jälkeen. Heidät on saatava vapaaksi ja takaisin perheidensä luo.
Allekirjoita vetoomus Iranin viranomaisille heti tänään!
Mitkä tiedot toimitamme vastaanottajalle?
Henkilötietosi ovat turvassa. Toimitamme vetoomuksen vastaanottajalle ainoastaan etu- ja sukunimesi, emme mitään muuta. Emme koskaan luovuta vastaanottajalle yhteystietojasi, kuten sähköpostiosoitetta tai puhelinnumeroa. Emme lähetä vastaanottajalle nimiä sähköisesti, vaan erikseen tulostettuna.