Julkiset teloitukset ja televisioidut ”tunnustukset” – Iran käyttää kuolemanrangaistusta mielenosoittajien pelotteluun
Valtaapitävät viranomaiset Iranissa vaativat kuolemantuomioita ainakin 26 mielenosoittajalle.
Viimeisimmän tiedon (7.1.2023) mukaan teloitettuja mielenosoittajia on yhteensä neljä: Majidreza Rahnavard, Mohsen Shekari, Mohammad Mehdi Karami ja Seyed Mohammad Hosseini. Heidät teloitettiin näennäisoikeudenkäyntien päätteeksi.
Pelkäämme, että lisää teloituksia on luvassa. Siksi nyt on toimittava!
Viranomaiset ovat pidättäneet tuhansia mielenosoittajia. Tekaistuja syytteitä nostetaan. Oikeudenkäyntejä viedään läpi pika-aikataululla.
Teloituksia on toimeenpantu julkisesti, jotta mielenosoittajat säikähtäisivät ja luopuisivat vaatimuksistaan.
Todelliset perusteet vangitsemisille tai syytöksille puuttuvat. Iranilaiset ovat ainoastaan käyttäneet oikeuttaan osoittaa mieltään ja vaatineet oikeudenmukaisempaa hallintoa.
Iran tukahduttaa mielenosoituksia verisesti. Pidätettyjä mielenosoittajia kidutetaan ja pakotetaan ”tunnustamaan” tekaistuja rikoksia. Esimerkiksi Saman Seydiä hakattiin rajusti ja pidettiin pakolla pitkiä aikoja jääkylmissä lämpötiloissa. Hamid Ghare-Hasanlouta kidutettiin niin väkivaltaisesti, että häneltä murtui kylkiluita. Kidutuksen jälkeen Hamid kärsi hengitysvaikeuksista ja keuhkoverenvuodosta.
Pelon ilmapiiriä ruokkiakseen viranomaiset kuvaavat ”tunnustukset” ja lähettävät niitä televisiossa. Samasta syystä Iran langettaa kuolemantuomioita julkisuuden henkilöille tai muuten tunnetuille iranilaisille. Esimerkiksi suosittu iranilaisräppäri Toomaj Salehi on tuomittu kuolemaan ainoastaan hänen tekemänsä musiikin ja hallintoa vastustavien sosiaalisen median julkaisujen takia.
Tästä huolimatta Iranin mielenosoitukset jatkuvat. Iranilaiset puolustavat oikeuksiaan peräänantamattomasti.
Tue rohkeita mielenosoittajia. Vetoa nyt Iranin oikeuslaitoksen johtoon: mielenosoittajien teloittamisen on loputtava!
Mitkä tiedot toimitamme vastaanottajalle?
Henkilötietosi ovat turvassa. Toimitamme vetoomuksen vastaanottajalle ainoastaan etu- ja sukunimesi, emme mitään muuta. Emme koskaan luovuta vastaanottajalle yhteystietojasi, kuten sähköpostiosoitetta tai puhelinnumeroa. Emme lähetä vastaanottajalle nimiä sähköisesti, vaan erikseen tulostettuna.