Hintalappujen vaihtamisesta 10 vuotta vankeutta Venäjällä – Saša vapaaksi!
Kivuliaat elinvauriot ja kasvaimet. Tai nälkään nääntyminen. Kumman sinä valitsisit?
Näistä kahdesta vaihtoehdosta Aleksandra ”Saša” Skotšilenko on joutunut valitsemaan pietarilaisessa vankilassa.
Hän kritisoi sotaa vaihtamalla pietarilaisen marketin hintalappujen tilalle tietoiskuja Ukrainan tilanteesta. Nyt Saša viruu sellissä odottamassa tuomiota kammottavissa oloissa. Pahimmillaan Saša päätyy kymmeneksi vuodeksi vankeuteen.
Aleksandra ”Saša” Skotšilenko on taiteilija, lauluntekijä ja sarjakuvapiirtäjä. Hän on tunnettu konserttien ja musiikkitapahtumien järjestäjä Pietarissa.
Nyt Sašaa uhkaa kymmenen vuoden vankeus. Syy? Hän oli vaihtanut paikallisen marketin hintalappujen tilalle sodanvastaisia tarroja. Tarroissa oli Venäjän hallinnon sensuroimaa tietoa Ukrainasta, esimerkiksi Mariupolin teatterin karmaisevasta maaliskuisesta pommituksesta. Isku tappoi arvioiden mukaan kymmeniä siviilejä, myös lapsia.
Saša odottaa tuomiota tutkintavankeudessa. Siellä olot ovat kammottavat. Hän kärsii kroonisista sairauksista, jotka vaativat erityistä hoitoa ja tarkan ruokavalion. Saša on joutunut aika ajoin valitsemaan itselleen hengenvaarallisen ruoan syömisen ja nälkään nääntymisen välillä.
Sašan kunto on huonontunut, ja hän on laihtunut parissa kuukaudessa hurjasti. Niin vanginvartijat kuin toiset vangitkin ovat painostaneet ja vainonneet häntä. Sašan sellissä on likaista ja kylmää.
Saša ei ole tehnyt mitään väärää. Nyt hän on mielipidevanki ja hengenvaarassa vankilassa. Hänet on saatava vapaaksi niin pian kuin mahdollista!
Pitäisi olla sanomattakin selvää, että hintalappujen vaihtaminen ei ole kansainvälisesti tunnustettu rikos. Sašaa ollaankin tuomitsemassa vasta maaliskuussa Venäjällä voimaan tulleen lain varjolla.
Uusi laki ajoi venäläisten ilmaisunvapauden ja median lopullisesti ahtaalle. Sen mukaan ”tahallinen väärän tiedon levittäminen Venäjän armeijasta” voi johtaa vuosien vankeuteen. Näin on käymässä nyt monelle rohkealle venäläiselle, muun muassa Sašalle.
Saša on ollut tutkintavankeudessa huhtikuun puolivälistä saakka. Jokainen päivä vankeudessa on liikaa. Vaadi Sašan välitöntä vapauttamista – allekirjoita vetoomus nyt!