Offentliga avrättningar och tv-sända ”erkännanden” – Iran använder dödsstraff för att avskräcka demonstranter
Iranska myndigheter hotar tiotals demonstranter med dödsdomar och torterar fängslade. Sedan december har åtminstone fyra personer dömts och avrättats godtyckligt.
Vi befarar att fler avrättningar är att vänta. Därför måste vi agera nu! Det måste bli ett slut på våldet och avrättningarna.
Myndigheterna vägrar ge fängslade en möjlighet till rättvisa rättegångar. Fängslade demonstranter har torterats med elektriska stötar och piskrapp. Det vittnas till och med om våldtäkter och dödshot.
Grunderna för fängslandena och straffen är vaga. Åtminstone två personer har dömts till döden bara för att de kritiserat Irans regering. Iranierna måste få använda sig av sin rätt att demonstrera och efterlysa en rättvis administration!
Vissa avrättningar har uträttats offentligt för att avskräcka demonstranter och få dem att ge avkall på sina krav. Torterade demonstranter tvingas ”erkänna” fabricerade brott. För att göda en atmosfär av rädsla filmar myndigheterna dessa ”erkännanden” och sänder dem på teve.
Skrämseltaktikerna och hotet om våld har inte stoppat demonstrationerna i Iran. Folket på gatan fortsätter ihärdigt att försvara sina rättigheter.
Visa ditt stöd till de modiga demonstranterna. Vädja till iranska rättsväsendets ledare: avrättandet av demonstranter måste stoppas!
Vilka uppgifter delar vi med appellens mottagare?
Vi håller dina kontaktuppgifter i tryggt förvar. Appellens mottagare får kännedom endast om ditt för- och efternamn, inget annat. Vi förmedlar mottagarna aldrig kontaktuppgifter, så som e-postadresser eller telefonnummer. Mottagaren får listan på appellens underskrifter separat utprintat till pappers, inte elektroniskt.