Omat työkalut
Uutishuone > Tiedotteet > Amnestyn tiedotteet 2008 > Ainakin tuhat yhä pidätettyinä Tiibetissä
Tehdyt toimenpiteet
Kiina, Olympialaiset, tiedotteet

Ainakin tuhat yhä pidätettyinä Tiibetissä

19.06.2008

Amnesty International vaatii Kiinalta selvitystä kevään mielenilmaisuihin Tiibetissä liittyneistä tapahtumista. Ainakin yli tuhatta ihmistä pidetään järjestön tietojen mukaan yhä vangittuina ilman, että heitä vastaan on nostettu syytteitä tai että heidän tapauksiaan olisi käsitelty oikeudessa.

Amnesty julkaisi Tiibetiä koskevan päivitetyn raportin keskiviikkona 18. kesäkuuta. Raportti piirtää synkkää kuvaa Tiibetin tilanteesta: ihmisiä on pidätetty mielivaltaisesti, vankeja on pahoinpidelty, eikä media saa edelleenkään toimia Tiibetissä vapaasti.

Rauhanomaisesti mieltään ilmaisseet on Amnestyn mukaan pikimmiten vapautettava. Lisäksi Kiinan olisi päästettävä puolueettomat tarkkailijat Tiibetiin tekemään selkoa kevään tapahtumista.


Lisätietoja


Frank Johansson

Toiminnanjohtaja

Amnesty International, Suomen osasto

p. 09 – 5860 4466, 050 – 3676311


Noora Valkonen

Tiedottaja

Amnesty International, Suomen osasto

p. 09 – 5860 4444, 040 – 833 1532


Amnestyn Tiibet-tiedote ja -raportti verkossa