Kristitty mielipidevanki vapaaksi Vietnamissa
Vietnamilainen mielipidevanki Nguyen Thien Phung (Huan) vapautettiin 18 vuoden vankeuden jälkeen syyskuussa. 54-vuotias Nguyen Thien Phung armahdettiin osana 2. syyskuuta 2005 pidettyjä Vietnamin kansallispäivän juhlallisuuksia.
Nguyen Thien Phung ja 22 muuta ”Congregation of the Mother Coredemptrix” (CMC)-järjestöön kuuluvaa katolista munkkia pidätettiin toukokuussa 1987.
Nguyen Thien Phung sai 20 vuoden vankeustuomion kristittyjen oppituntien järjestämisestä ja uskonnollisten kirjojen jakamisesta ilman valtion lupaa. Syytteissä munkkien toimintaa kuvattiin ”sosialistisen hallinnon vastaisen propagandan levittämiseksi ja solidaarisuuden heikentämiseksi”.
Lokakuussa 1987 pidetyn oikeudenkäynnin aikaan Vietnamin kansallinen uutistoimisto kertoi CMC-järjestön munkkien kouluttaneen paikallisia vastustamaan kommunismia ja yllyttäneen tuhansia ihmisiä mielenosoituksiin, joissa yksi poliisi loukkaantui vakavasti.
CMC-järjestön perustaja Isä Dominic Tran Dinh Thu vastasi väitteisiin ja kertoi, että munkit olivat saaneet luvan opettamiseen ja uskonnollisiin kirjoihin valtiolta ja että levottomuudet alkoivat vasta, kun poliisi alkoi takavarikoida riisiä ihmisiltä.
Vietnamin hallitus valvoo yhä kaikkia maan uskonnollisia järjestöjä hyvin tarkasti ja edellyttää niiltä yhteistyötä kommunistisen puolueen kanssa. Lähes kaikkiin uskonnollisiin tilaisuuksiin tarvitaan lupa hallitukselta.
Vietnamin perustuslaissa mainitaan kaikille kuuluva uskonnonvapaus, mutta se ei lain mukaan saa koskaan olla ristiriidassa ”lain ja valtion käytäntöjen” kanssa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että monien uskonnollisiin järjestöihin kuuluvien vapauksia on rajoitettu.
Nguyen Thien Phung oli Amnestyn tietojen mukaan vapautuessaan hyvässä fyysisessä kunnossa. Hän vapautui viimeisenä vuonna 1987 vangituista munkeista. CMC-järjestön jäsenet Yhdysvalloissa välittivät koko yhteisön kiitokset Amnestyn munkkien hyväksi tekemästä työstä.
